Region

Andaluzja położona jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Region otoczony z trzech stron morzem i oceanem, słynie ze swoich plaż. Jest to jednak zaledwie ułamek tego, co oferuje. Znaczną część terytorium zajmuje pas Gór Betyckich z najwyższymi górami w kontynentalnej Hiszpanii –Sierra Nevada. Niezwykła różnorodność przyrodnicza tworzy naturalną mozaikę. W bliskim sąsiedztwie możemy zaobserwować nie tylko góry i tropikalne wybrzeże, ale również pustynie, rozległe tereny podmokłe, gęste lasy, piękne jaskinie i głębokie kaniony. Costa del Sol to ponad 150 km płaskich i szerokich plaż. Każdego roku możemy liczyć na ponad 320 dni słonecznych. Wybrzeże Słońca oferuje atrakcje dla wszystkich, przez cały rok. Do wyboru są parki rozrywki, parki wodne, pola golfowe, ogrody zoologiczne i botaniczne, oceanaria, a także nocne kluby, kasyna i znakomite bary tapas. Również sporty wodne cieszą się ogromną popularnością. Jeżeli interesuje Cię windurfing, kitesurfing lub nurkowanie to niezbędny sprzęt można wypożyczyć na miejscu a 150 km plaż daje możliwości surfowania gdzie dusza zapragnie. Znajdują się tutaj dziesiątki kurortów. Najbardziej luksusowym miastem jest Marbella. To właśnie w okolicy tej miejscowości znajduje się nasza baza noclegowa.

Tłumy międzynarodowych odwiedzających i przytłaczający ogrom turystów czasem bywają jednak męczące. Skupiając się jedynie na Costa del Sol, pominęlibyśmy piękno jakie kryje się w głębi tej zróżnicowanej krainy. Jadąc w głąb lądu, już 15 minut po opuszczeniu wybrzeża, napotkamy urokliwe wioski i dzikie górskie szczyty. Sierra de Las Nieves to pasmo górskie, przez które przeplata się większa część wytyczonych przez nas tras. Występuje tutaj niezliczona liczba gatunków roślin i zwierząt. Największy skarb to lasy jodły hiszpańskiej, botaniczne relikwie okresu lodowcowego.

Andaluzja to jednak znacznie więcej. Uważana jest za ojczyznę flamenco, korridy, tapas, gazpacho, sherry. Tutaj rosną największe w Europie gaje oliwne. Stąd też Krzysztof Kolumb i Magellan wyruszyli w swoje słynne podróże.

W Andaluzji od wielu wieków żyli obok siebie ludzie różnych narodowości. Dzięki temu stała się miejscem bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. Trudno wyobrazić sobie to miejsce bez spuścizny jaką pozostawili na tych ziemiach Maurowie. Architektura mauretańska stworzyła zabytki unikatowe na skalę europejską, między innymi Wielki Meczet w Kordobie, Królewską Alhambrę czy Sewilską Giraldę. Dziedzictwo to tworzą także potężne twierdze, piękne pałace, akwedukty, jak również układ urbanistyczny miast.

W Andaluzji czas płynie znacznie wolniej niż w większości europejskich miast. Mieszkańcy uwielbiają sjestę. Hiszpanom nigdy się nie spieszy i nie rozumieją pośpiechu. To po prostu nie jest ich sposób bycia. Spędzając tutaj czas możemy ukoić zmysły zanurzając się w tym słodkim lenistwie. Relájate, tranquilo, mañana to słowa na czele używane w języku hiszpańskim. Andaluzyjczycy to ludzie niezwykle bezpośredni, ekspresyjni, lubiący się bawić, spotykać ze znajomymi i celebrować

wszystkie możliwe okazje. Uwielbiają przeżywać i upiększać swoje opowieści oryginalnymi wyrażeniami.

Oprócz walorów krajobrazowych, fantastycznych zabytków i obiektów kultury, urokliwie przyozdobionych domów i południowego podejścia do życia, Andaluzyjczykom możemy pozazdrościć wyśmienitej kuchni. Miejscowa gastronomia jest bardzo zróżnicowana. Południe regionu słynie z dań z ryb i owoców morza, gdzie w głębi lądu królują mięsa, np. dziczyzna, wołowina, mięso ze świń iberyjskich czy królika. Możemy tutaj skosztować prawdziwej paelli, skrupulatnie przygotowanego i pokrojonego jamon różnego rodzaju, świeżych oliwek i pomarańczy, a także wartych powtórnego wspomnienia –świeżych krewetek, małż, kalmarów i całego wachlarza owoców morza. O poranku miasta pachną kawą i sokiem z wyciśniętych pomarańczy. Maravilloso! Przebywając w Polsce, gastronomia hiszpańska, to rzecz której brak niezwykle doskwiera.

Wszystko to i jeszcze więcej czeka na Was w Andaluzji. Zapraszamy na przygodę z Moto del Sol !

Galeria