PIERWSZY MOTOCYKL CO I JAK WYBRAĆ?

Lipiec 20, 2019

Jaką maszynę wybrać na pierwszy motocykl?

KAŻDY POCZĄTKUJĄCY MOTOCYKLISTA PO UKOŃCZENIU KURSU Z POZYTYWNYM WYNIKIEM EGZAMINU ZASTANAWIA SIĘ JAKI MOTOCYKL BĘDZIE DLA NIEGO NAJODPOWIEDNIEJSZY.

 

Niektórzy za wszelką cenę starają się gonić swoje marzenia z dzieciństwa, inni rozważnie pytają o poradę osoby ze swojego otoczenia będące dla nich motocyklowymi autorytetami.

Jest wiele czynników, które są kluczowe w podjęciu decyzji. Najważniejszym z nich są Twoje własne preferencje – być może Twoim marzeniem jest jazda przełajowa lub stricte sportowa i jesteś ukierunkowany od kiedy pojawiła się w Tobie chęć jeżdżenia na dwóch kołach. Z doświadczenia wiem, że najlepiej zaczynać od małych pojemności – nie ważne czy jest to enduro, sport czy turystyk. Nie piszę tutaj jedynie o motocyklach pojemności 125 cc, no chyba, że w terenie, bo tam moc i pojemność to trochę inna bajka, ale o pojemnościach na których będziesz w stanie swobodnie i bezpiecznie nauczyć się wszystkich podstaw techniki jazdy. Pamiętaj, że to co przepracujesz na motocyklu lekkim, łatwym w prowadzeniu i o stosunkowo małej mocy, będzie działało również na tym o każdej innej pojemności i charakterystyce. ‘Małe motocykle’ wybaczają więcej błędów i niedociągnięć w technice jazdy niż duże, ciężkie i zrywne maszyny.

Dobrym rozwiązaniem na początek jest również wybór motocykla, który będzie w pewnym sensie uniwersalny. Nie mam na myśli złotego środka, którego próżno szukać na rynku, a raczej sprawdzenie w praktyce co tak naprawdę będzie dawało Ci najwięcej przyjemności i satysfakcji z jazdy. Myślę, w szczególności o osobach, które nie są jeszcze ukierunkowane, ale również o tych, którzy nie zdobyli doświadczenia w dziedzinach lub sportach które ich interesują. Piszę o tym w szczególności dlatego, że czasem to co nam się wydaje nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością i lepiej jest w pierwszej kolejności przetestować i przekonać się empirycznie, że jazda po torze lub w terenie będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Motocykl nowy czy używany? Przy wyborze maszyn z rynku wtórnego istnieje ryzyko związane ze stanem technicznym – jeżeli jednak możesz poradzić się zaufanego mechanika lub kogoś kto ma w tym temacie wiedzę i doświadczenie i może towarzyszyć Ci przy oględzinach, masz szansę kupić sprawny motocykl w przyzwoitej cenie. Plusem zakupu używanej maszyny jest przede wszystkim jej cena i fakt, że będąc początkującym motocyklistą masz dużo większe prawdopodobieństwo kolizji lub upadku, a co za tym idzie uszkodzenia sprzętu. Warto zastanowić się, czy jest sens kupić od razu motocykl z salonu i przy każdym zadrapaniu lakieru lub serwisie nie móc pozwolić sobie na koszt naprawy, czy też zdecydować się na używkę i potraktować ją trochę jak sprzęt do trenowania i doskonalenia swoich umiejętności. Kiedy już będziesz czuł się pewnie i swobodnie jeżdżąc na swoim ‘wiernym osiołku’, a do tego Twój gust ukierunkuje się w konkretną stronę – łatwiej będzie wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na maszynę z salonu. Z drugiej strony, motocykl kupiony od producenta to pewność jego stanu oraz gwarancja, która może okazać się przydatna w wielu sytuacjach. Jeżeli finanse nie są dla Ciebie zmartwieniem i nie chcesz szukać igły w stogu siana wśród tysiąca ofert na portalach sprzedażowych, to może takie rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodniejsze. Minusem są koszty zakupu jak i eksploatacji. Pamiętaj, że autoryzowane serwisy rzadko spełniają oczekiwania użytkownika – a w przypadku nowego sprzętu, jeżeli chcesz zachować gwarancję producenta, musisz z nich korzystać. W tym miejscu, chcę również zwrócić uwagę na dbałość o sprzęt. Pamiętaj aby regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych, zużycie części, naciąg łańcucha itd. Namawiam wszystkich użytkowników motocykli aby zainteresowali się jak zbudowane są ich maszyny oraz jakie są zalecenia producenta co do ich użytkowania. Dzięki temu nie tylko zyskujesz przewagę wchodząc do serwisu – wiesz czego oczekujesz od mechanika lub jaki powinien być efekt końcowy, ale też zaczynasz rozumieć jak pracuje motocykl a co za tym idzie zwiększa się Twoja świadomość podczas jazdy i bezpieczeństwo.

Podsumowując, ciężko znaleźć złoty środek przy wyborze pierwszego motocykla. Proponuję na początek przetestować kilka opcji i wybrać tą, w której będziesz czuł się najlepiej. Jak to zrobić? Być może masz w swoim otoczeniu osoby, które mogą udostępnić Ci motocykl do testu. Lub masz możliwość poumawiać się na jazdy testowe w różnych salonach. Możesz też skorzystać ze szkoleń z doskonalenia techniki jazdy w ośrodkach, które udostępniają sprzęt na tego typu trening – wtedy upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: nie tylko sprawdzisz jak czujesz się na danym modelu ale też podszkolisz swoją technikę jazdy.