BLOG MOTO DEL SOL MOTOCYKLEM PRZEZ ANDALUZJĘ

Kwiecień 23, 2019

Jak przygotować się do wyprawy motocyklowej

Marzy Ci się wyprawa motocyklem w dalekie egzotyczne miejsca? Podróżowanie motocyklem staje się coraz bardziej popularne. Do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować.

Pamiętaj jednak, że nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć co tak naprawdę czeka Cię w obcym kraju. Jest wiele czynników, które mogą zaskoczyć podczas wyprawy. Spróbujemy podać Ci kilka cennych uwag, które przybliżą z czym wiąże się wycieczka na dwóch kołach do odległych zakątków Europy i świata.

Plan podróży – istotne jest przygotowanie sobie planu wycieczki. Znamy wiele osób, które twierdzą, że spontaniczne decyzje przynoszą najwięcej radości, ale i problemów. Nie mówię tutaj o ścisłym harmonogramie trasy z opisanym pojedynczym kilometrem, którego bezwzględnie powinieneś się trzymać. Ważne jest aby wiedzieć które miejsca chcesz odwiedzić lub co zobaczyć po drodze i rozważyć kilka opcji dojazdu do tych miejsc, a także czas, który możesz poświęcić na dojazd do nich. Pamiętaj o regularnych postojach, regeneracji i posiłkach. Zwróć też uwagę i zbierz wszystkie niezbędne informacje dotyczące przepisów w danym kraju oraz regulacji prawnych dotyczących przekroczenia granicy, ubezpieczenia lub obowiązkowego wyposażenia.

Motocykl – bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie Twojej maszyny, a w pierwszej kolejności wybór motocykla na podróż. Oczywiście każdym rodzajem motocykla można przejechać wybraną trasę. Jednak spędzając w siodle niemałą ilość godzin każdego dnia, nasz komfort ma ogromne znaczenie. Motocykle turystyczne – jak sama nazwa wskazuje – są najlepszym wyborem do dalekich wypraw. Przed wyjazdem powinieneś koniecznie zaopatrzyć się w gmole i osłonę silnika. Te elementy, mogą uchronić Twoją maszynę przed poważną awarią i koniecznością skorzystania z serwisu w obcym kraju. Powinieneś również wykonać bardzo dokładny serwis i wymienić wszystkie płyny eksploatacyjne oraz elementy, które zużywają się w podróży – opony, klocki hamulcowe, napęd, etc. Pamiętaj również o kontroli stanu elektryki -złączy i kostek, oraz łożyskach kół i główki ramy. Nasmaruj linki sprzęgła i gazu.

Bagaż – na tak długą podróż, prawdziwą bolączką okazuje się ilość rzeczy, które trzeba spakować. Zrób listę akcesoriów i przedmiotów użytku codziennego, które będą Ci potrzebne. Pamiętaj aby zabrać jedynie niezbędny ekwipunek. Motocykl nie jest stworzony do dźwigania bagażu, a jeżeli spakujesz się nieodpowiednio możesz odebrać sobie całą frajdę z jazdy.  Nie zapomnij o telefonie, dokumentach i gotówce (nie wszędzie zapłacisz kartą), smarze do łańcucha, trytytkach i taśmie 😊, bieliźnie termoaktywnej, ubraniach na zmianę, ręczniku oraz odzieży przeciwdeszczowej. Dobrze mieć ze sobą również: zestaw do kołkowania opon, zapasowe bezpieczniki i żarówki, zestaw podstawowych kluczy, apteczkę. Spakuj się tak, aby zawsze mieć ułatwiony dostęp do najważniejszych rzeczy.

Dodatkowo – warto zaopatrzyć się w papierową mapę -na wypadek gdyby GPS zawiódł. Zabierz również ze sobą dodatkowe gniazdo zasilania, zapasową parę rękawic motocyklowych, intercom. Odłóż na bok stres przed nieznanym – dobrze zaplanowana i przemyślana podróż przyniesie Ci dużo nowych doświadczeń i radości, a także satysfakcji.

Jeżeli daleka podróż motocyklem to Twoje marzenie, ale nie masz jeszcze doświadczenia i odpowiednich umiejętności – nie czekaj i zdecyduj się na trening z doskonalenia techniki jazdy. Instruktor pomoże zrozumieć, jak działa motocykl, co chce przekazać Ci poprzez sygnały wysyłane w trakcie jazdy oraz jak świadomie i bezpiecznie podróżować motocyklem, nie tracąc przy tym radości z jazdy. Wiele osób, które przygotowywały się do dalekich wypraw trenując z nami, nauczyło się radzić sobie z niespodziankami i przeszkodami w trasie.  Dumnie raportują nam jak lekcje z Sewerynem uratowały im motocykl, a często nawet zdrowie. Warto podejść na poważnie do tematu przygotowanie siebie do wyjazdu. Treningi pod okiem specjalisty podniosą Twoje umiejętności i pozwolą podróżować bardziej świadomie i pewnie po niemal każdej nawierzchni – a przede wszystkim zwiększą Twoje bezpieczeństwo.